5 game of Thrones places You Can travel To Today

game of Thrones is likely one of the most talked about TV shows of the decade. The premiere of season eight attracted a record number of over 17.9 million viewers on HBO alone; it’s apparent this series is huge, as well as its popularity is justified since it’s an outstanding show.

But one of the less discussed features of the show is its spectacular scenery, making utilize of the natural charm of destinations in as well as around Europe. to ensure that pleads the concern — what is the very best method to get included with the fantasy world of game of Thrones? The answer, of course, is to travel to the filming destinations.

You can travel around to see the world of game of Thrones in person. The series makes utilize of natural charm as well as spectacular architecture, so the locations you can go to are beyond easy filming locations; they are travel destinations in themselves.

Here are a few of the filming destinations for the game Of Thrones that you don’t want to miss:

Northern Ireland: Tollymore Forest, the Dark Hedges as well as the Doors

Before the showrunners selected northern Ireland to film in, the countryside as well as areas beyond Belfast were not as often explored. The show has done wonders for northern Ireland’s tourism, especially showing off the country’s gorgeous nature, such as Tollymore Forest, which featured in GoT’s pilot episode.

One traveler remarked in an interview while going to Tollymore Forest that “one thing that makes game of Thrones so prominent is that its worlds are recognisable. right here you can immerse yourself; it’s a coexistence of truth as well as fantasy”.

This is just the feeling you get when going to the spectacular filming places of GoT. Not only are they appealing in their own right, however you can so quickly picture yourself in the world because, with filming places like Tollymore Forest, it is precisely exactly how it looked on screen.

If you elegant going beyond the filming locations and on a bit quest of your own with numerous areas off the beaten track of northern Ireland, you can head out on a search for the Doors.

One of the most well-known areas for got travel in northern Ireland is the Dark Hedges, which consist of 18th-century beech trees that line a road leading to a manor house. It makes for a spookily aesthetic photograph, however unfortunately, the road began to draw in so numerous tourists that, when a storm hit in 2016, a few of the trees fell down.

The Doors job offered a silver lining to this, salvaging the wood to produce 10 doors intricately depicting scenes from the show and putting them in venues like hotels as well as pubs all around the country for travellers to seek out. There is a game of Thrones northern Ireland map that shows all the filming places as well as all the doors together, so travellers can check out the charm of the country as well as go to areas that previously got bit tourism at all.

SEE ALSO: top 5 beautiful road trips In Ireland

Croatia: Dubrovnik as well as Lokrum island

Croatia is Europe’s response to a tropical coastal paradise, with the Dalmatian coastline offering the clearest seas as well as many spectacular architecture. These were likely a few of the reasons that the southern city of Dubrovnik was selected to represent the funding of the seven Kingdoms.

At this point, Dubrovnik as well as game of Thrones are so interlinked that you cannot browse the city on the internet without it throwing up results about filming places as well as got tourism, however in Dubrovnik’s case, this only adds to the appeal of the město.

In the town centre, you can discover the Jesuit Stairs leading from Gundulić Square to St. Ignatius Church, where one of the most costly scenes of GoT, the widely known “walk of shame” from season five, was filmed. By wandering with the old town, you can discover lunch or dinner areas that neglect well-known sites such as Fort Lovrijenac, likewise understood as the Red keep in King’s Landing.

Around 600 metres across the sea lies the island of Lokrum, or the city of Qarth, as audiences may be much more familiar. right here you can discover a replica of the Iron Throne as well as the botanical gardens where Daenerys Targaryen attends a celebration in the second season.

In Dubrovnik, there is so much got scenery that in purchase to completely immerse yourself as well as experience it all, you may want to try a cosplay trip with the game of Thrones costume Special. This is where you can don the attire of your preferred game of Thrones characters as well as trip around with an similarly passionate group, ensuring you will not miss any typeznámých stránek.

Vidět město s podobně smýšlejícími lidmi je vždy skvělou metodou cestování, avšak zejména na motivovanou cestu může být zábavná metoda, jak vytvořit vlastní fantazii. Kliknutím přímo zde objevíte mnohem více o cestě s přístupem k zisku k Dubrovníku.

Island: Za zdí

Všechno, co se stalo „severně od zdi“ v sérii, bylo natočeno na Islandu. Wildling Camp byl zasazen do dimmuborgiru a jeskyně Grjótagja je místo, kde Jon Snow a Ygritte se přitulili, aby měli nějaký osobní čas …

Rovněž je tu hory Arrowhead, kde se stal vhazování mezi Jon Snow a Night King, stejně jako Vik s černými plážemi, které nabízejí velkolepé pozadí v sezónách 5 – 7.

Island je pohádkový cíl a není divu, že byl použit jako prostředí pro většinu epizod Game of Thrones. Toto je ještě jedna část světa, která až do natáčení této prominentní série neviděla mnoho cestovního ruchu.

Španělsko: Bravos, Dorne a další

Nečedí lidé uznávají, že Španělsko bylo pro epizody špičkovým filmovým oblastí. Během další cesty nezapomeňte jít do Girony a podívat se na pravý život fantastického září Baelor, stejně jako město Bravos! Meander dolů po úzkých, klikových zaggingových pruzích a také si představte, jaké to bylo natáčet zde.

Pak je tu baskická země a jeho dlouhé schodiště, kde bylo natočeno mnoho scén z Dragonstone. Navíc nechcete nechat ujít domov Tarly v Barceloně nebo bojový zvuk v Mareen, který je natočen v Seville (ačkoli zvuk v pravém životě není téměř tak obrovský jako CGI pro tuto sérii.

Jste připraveni proměnit své fantazie ve skutečnost?

Cestování za fandom je vynikající metoda vidět oblasti místa, na které byste nikdy obvykle dosáhli. Mějte na paměti, že můžete cestovat bezpečně a s úctou, jít z vyšlapané dráhy a objevte ostatní, kteří se chtějí připojit k vašemu úkolu. Dosažení odlišných míst znamená, že je mnohem izolovanější a zvláštnější, což vás dělá mnohem více průzkumníka než turista.

Navíc, turistika na nádhernou scénu nebo oblékání a také kontrola krásného ostrova se zdá být mnohem zábavnější než sedět na snadném výletovém autobuse a dělat přesně stejnou starou věc jako všichni ostatní – nebo jen prohlížet show na Vaše televize.

Obrázky v tomto krátkém článku se svolením Shutterstock.

Zřeknutí se odpovědnosti: Kozy na silnici jsou partnerem Amazonu a také přidružením pro některé další maloobchodníky. To znamená, že provádíme provize, pokud kliknete na odkazy na náš blog a také nakupujete od těchto prodejců.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous post HOW TO see KHAO YAI national PARK
Next post Beyond London: Nejlepší středověká vesnice v Anglii – Lavenham, Suffolk