INTERVIEW WITH TIM LEFFEL

Updated: 10/28/19 | October 28th, 2019

Tim Leffel is one of the original budget travel gurus. He’s the author of The World’s least expensive Destinations, a book that helps travelers and expats stretch their travel dollars. As someone who loves a deal, I sat down to chat with Tim about his new book, budget travel, travel gear and saving money on family travel.

Nomadic Matt: You’ve been in the travel writing industry for a while. how has travel changed over the years?
Tim Leffel: The good and bad tend to cancel out a bit and it often depends on your point of view. The first time I circled the globe as a backpacker, there was no Internet, no email, no online banking. Plus, ATMs were scarce in a lot of countries so getting and changing money was always trying.

Now it’s all so basic that people can connect to whatever they need online from nearly anywhere. The dark downside of that is lots of travelers stay waayyyy too connected to home. physically they are abroad, but mentally they’re still connected to the safe and familiar idea of home.

That’s the greatest downside I see to travel now: so lots of people are in their home-based social media bubble instead of interacting with the new people and experiences around them.

The greatest plus is everything is much easier and a lot more organized now. If you can’t figure out how to get from place to place and find somewhere to stay now, you’re really dense.

Tell us about your book. Why did you write about this topic in particular?
I recently put out the fourth edition of The World’s least expensive Destinations. I wrote the first one a lot more than a decade ago because there was no good way to figure out which countries were the best values without doing a absurd amount of research. So I wrote the book I always wanted to buy. Thankfully lots of people felt like I did, and it has sold very well each year.

Each edition I update every chapter, removing countries where prices have gone up too much and adding others to take their place. It’ll save you 20-40 hours of research for ten bucks or so, and hopefully, it’s kind of fun to read when you’re dreaming or planning.

How do you pick the 21 destinations? Why these ones and not others?
It’s purely based on which are the best values — there’s no arbitrary $X per day figure. I’m trying to help both shoestring backpackers and vacationers with a bit a lot more cash to stretch their budget, so they tend to be countries with respectable infrastructure and plenty to do, but with very attractive prices that are far less than home.

For example, I originally didn’t include Cambodia because only the most hard-core backpackers and high-end fly-in luxe tourists were going. Now, the infrastructure is much better and there’s a broader base. Myanmar will probably get in next time for much the same reason if the reforms continue.

On the other hand, I removed Turkey this time because prices have risen rapidly there as the economy grows quickly. Still a respectable value, but not as good as Slovakia, which replaced it.

You’re a family man. Can you travel on a budget as a family? A lot of people don’t believe it’s possible.
There are lots of family budget travel blogs out there now showing you can undoubtedly do it, especially if you choose the places covered in my book. There are lots of families roaming around Southeast Asia and central America, spending less than they do on day-to-day expenses at home. You have to spend a lot more than a single or couple of course, but it’s easy to get decent-sized hotel rooms on the cheap in a lot of places or to rent an apartment or condo short-term.

Three of us traveled through Thailand, Cambodia, and Vietnam last summer on a budget of $150 a day after airfare. That’s not a backpacker budget, obviously, but we lived it up on that, eating every meal in a restaurant and staying in great hotels with room for three. When I tell friends and relatives we spent that, they don’t believe me. To them, it seems too cheap for a vacation. It’s all in your perspective.

We’ve done similar trips on a much lower budget in Mexico and Guatemala. There are families out there traveling on $60–$80 a day in plenty of countries and making it work.

Do you travel a lot with your family?
When I’m on a real writing trip where I’m going to have to be researching the whole time, I tend to go solo. but when I can mix that with some downtime, I take just my wife or my wife and daughter along. That’s much a lot more fun. My daughter got her first passport when she was three and has seen a lot. plus we’ve lived and traveled in Mexico for a year straight before and are going back there for two years in August.

What are your top three ideas for traveling on a budget with a family?
Zpomal. You can’t be doing crazy check-the-box, bucket-list itineraries where you’re regularly on the move. pick a few priorities and use home bases to branch out. Don’t try to schedule a lot more thanjedna nebo dvě věci denně.

Získejte mnohem více místa v ideálním ubytování. Potřebujete pokoje nebo byty, kde se navzájem nepadnete a kde všichni ostatní přicházejí ve 2 hodiny ráno, zatímco váš drahocenný je nahoře a křičí v 6 hodin ráno.

Není to všechno o tobě. Kompromis ohledně toho, co se vám bude líbit a co je nejlepší pro toho malého. Pro každé muzeum musí být v mixu hřiště nebo nákupní středisko, a to i přes vaše pocity, že to není „cestování“.

Jaké je vaše základní cestovní vybavení?
Jako editor funkčního cestovního vybavení každý rok zkouším pobuřující množství nového oblečení, zavazadel a gadgetů. Stále jsem však v srdci minimalistický, takže se snažím vzít pouze předměty s vysokým dopadem, nejlépe lehké a dokáže udělat mnohem více než jednu věc.

Jako spisovatel můžu jít ven s fotoaparátem, perem, notebookem a láhev s vodou. Ale myslím, že věci, které zabalím téměř každý mezinárodní výlet, jsou čistič vody steripenu, multi-fangerová jednotka pro gadgety, přenosnou nabíječku, když nemám čas nebo místo pro odbytiště, lehké rychlé suché oblečení, a Několik párů dobrých bot o dvojité službě, malá toaletní sada s Essentials, dobrý sluneční klobouk a skutečná kniha nebo Kindle. Sotva nikdy používám svůj smartphone pro nepracovní věci, takže to hodně sedí v místnosti.

Dobře, čas na pár zábavných otázek: nejděsivější „já se z toho dostanu naživu?“ Zkušenosti?
Všichni z nich skutečně zahrnují špatné jízdy autobusem, od strašidelných horských průsmyků až po jízdu na vrcholu jednoho v Laosu na hodiny. Nejhorší však byl jeden v Egyptě – kde idiotští motoristé stěží obracejí světla – ve opravdu silné mlze. Motorista stále tahal zadek normální rychlostí a dvakrát jsme měli téměř čelní kolizi s jiným autobusem. Lidé a vybavení šly všude létat. Opravdu jsem začal přemýšlel, jestli přijedu naživu.

Nejchladnější „místní“ zážitek, na který jste byli pozváni?
Přes všechny podvody a potíže v Maroku jsme věřili člověku, kterého jsme potkali, který míří stejným způsobem jako my, a on nás vzal všude kolem Fez na místa, která bychom nikdy nenašli, pozvali nás na oběd se svou rodinou, představili své přátele, představili své přátele, představili své přátele, a řekl nám, kam jinde musíme jít do země. Nechtěl od nás nic, což ukazuje, že se často musíte vzdát svých podezření. Také jsme učili angličtinu v Istanbulu a Soulu, takže jsme na těchto místech šli na mnoho večírků a večeří s místními obyvateli.

Jaká je největší chyba, o které si myslíte, že lidé dělají a jak se tomu mohou vyhnout?
Prvním by se pokusil napěchovat příliš mnoho a být na kroku každý den nebo dva. To zabíjí rozpočet mnohem víc než cokoli jiného. Čestné uznání: rezervace veškerého ubytování předem. Máte zaručení, že zaplatíte mnohem více peněz tímto způsobem, zejména pokud jste pár, který získáte pokoj na místech, kde nemusíte být vystaveni kolejní posteli v hostelu. Místo toho se dostaňte do města dříve, rozhlédněte se a vyjednávejte.

Na jeho blogu, jeho Gear Situ a Twitteru najdete mnohem více skvělých nápadů a informací od Tima.

Zarezervujte si cestu: Logistické nápady a triky
Zarezervujte si let
Najděte levný let pomocí SkysCanner. Je to můj oblíbený vyhledávač, protože prohledává webové stránky a letecké společnosti po celém světě, takže vždy víte, že žádný kámen nezůstane bez vložení.

Zarezervujte si ubytování
Svůj hostel si můžete zarezervovat pomocí hostelworld. Pokud chcete zůstat někde jinde než hostel, použijte Booking.com, protože neustále vracejí nejméně nákladné sazby pro penziony a hotely.

Nezapomeňte na cestovní pojištění
Cestovní pojištění vás zajistí před nemocí, zraněním, krádeží a zrušením. Je to podrobná ochrana v případě, že se něco pokazí. Nikdy jsem nejezdil na výlet bez toho, protože jsem ho v minulosti musel používat mnohokrát. Moje oblíbené společnosti, které nabízejí nejlepší služby a hodnotu, jsou:

SafetyWing (nejlepší pro všechny)

Pojistěte moji cestu (pro ty nad 70)

MedJet (pro další pokrytí evakuace)

Jste připraveni rezervovat si cestu?
Podívejte se na moji stránku zdrojů, kde můžete použít nejlepší společnosti při cestování. Uvádím všechny ty, které používám, když cestuji. Jsou to nejlepší ve třídě a vy se na své cestě nemůžete pokazit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous post Beyond London: Nejlepší středověká vesnice v Anglii – Lavenham, Suffolk
Next post Zvyšte svůj blogový provoz pomocí tohoto 6denního rozvrhu úspěchu